al.Hallera 95, Wrocław
Pon-Pt: 8:00-20:00
biuro@fizjohome.wroclaw.pl
Rehabilitation wroclawEnglish version

Asymetria u niemowląt

Rehabilitacja asymetrii metodą NDT Bobath

Czym jest asymetria?

To stan, w którym dziecko układa się asymetrycznie.

Preferuje jedną stronę ciała i pomija drugą. Patrzy tylko na lewo bądź tylko na prawo, głowę ma pochyloną do jednego z barków. Wyraźnie skraca lewy lub prawy bok-leżąc na plecach czy brzuchu układa się w literę C (po skróconej stronie ubranko będzie bardziej zmarszczone). Ma bardziej aktywną jedną stronę ciała (chętniej kopie i unosi jedną nogę, częściej jedną rękę wkłada do buzi).

Asymetria może obejmować kilka obszarów: ułożenia głowy, ułożenia ciała, ukształtowania czaszki i twarzoczaszki. Mogą one występować razem, jak i pojedynczo.

Do pierwszego roku życia dziecko powinno być obustronne i oburęczne. Lateralizacja-prawo czy leworęczność kształtują się około 2 roku życia dziecka.

 

 

Jakie są przyczyny asymetrii?

 • To konsekwencja ułożenia w brzuchu mamy pod koniec ciąży. Im wcześniej maluch zszedł do kanału rodnego, tym dłużej jest w jednej pozycji i ją utrwala. Od tego zależy jak silna jest asymetria oraz od temperamentu i ruchliwości maluszka w brzuchu mamy. Bardziej aktywne dzieci rzadziej przyzwyczajają się do jednej pozycji.
 • Wady słuchu bądź wzroku.
 • Kręcz szyi-przykurcz mięśnia mostkowo-sutkowo-obojczykowaego bądź zmiany kostne.
 • Uszkodzenie splotu barkowego bądź okołoporodowe podwichnięcie biodra.
 • Asymetria pochodzenia neurologicznego-nieprawidłowe napięcie mięśniowe
 • Asymetria idiopatyczna-nieznanego pochodzenia.

 

 

Do kiedy jest normą?

Fizjologicznie asymetria może występować do 6 tygodnia życia niemowlęcia. Między 2 a 4 miesiącem powinna ona ustąpić całkowicie.

 

 

Na co zwracać uwagę podczas codziennych czynności, żeby pomóc dziecku z asymetrią?

Podczas codziennych czynności należy stwarzać maluszkowi okazje do wykorzystywania mniej aktywnej strony, przebywania w prawidłowych pozycjach, zapewnienie swobody ruchu i naprzemienności stron. Można robić to podczas:

 • karmienia
 • noszenia
 • podnoszenia
 • przyjmowania pozycji do zabawy
 • podchodzenia do dziecka
 • kąpieli
 • przebierania, rozbierania, ubierania
 • ułożenia w łóżeczku
 • podawania, wieszania, układania zabawek.

Wykonywanie wymienionych czynności powinno zmieniać się wraz z wiekiem dziecka na bardziej aktywizujące go. Dzięki powtarzalności prawidłowo wykonanych czynności u maluszka szybciej pojawią się efekty, które będą się na bieżąco utrwalały.

 

 

Jak wygląda rehabilitacja asymetrii metodą NDT Bobath?

Rehabilitacja niemowląt według metody NDT Bobath podąża za maluchem i jego ruchami. Jeśli to możliwe jest włączona w zabawę i naturalny rytm niemowlęcia. Dziecko jest ćwiczone na macie, kolanach terapeuty czasem wałku lub piłce. Terapia jest dynamiczna. Odbywa się poprzez zmiany pozycji: z leżenia na plecach, przez pozycje boczne, przechodzi się do leżenia na brzuchu. Adekwatnie do wieku dziecka bądź dla dobra terapii wyprzedza się jego wiek i wprowadza maluszka w wyższe pozycje. Wszystko to odbywa się w prawidłowej, normalizującej napięcie mięśniowe i korygującej asymetrię pozycji 🙂

Zadaniem terapeuty i domowym zadaniem rodzica jest organizowanie przestrzeni dookoła dziecka, by stymulować je do prawidłowego ułożenia ciała.

 

Poznaj naszą ofertę

Kliknij w wybraną ikonę a zobaczysz pełen opis.
Rehabilitacja Wrocław.

Rehabilitacja dorosłych

Kompleksowa rehabilitacja w schorzeniach narządu ruchu, neurologicznych, kardiologicznych oraz po przebytych urazach i zabiegach operacyjnych.

Rehabilitacja seniorów

Rehabilitacja w schorzeniach stawów i kręgosłupa, po wszczepieniu endoprotezy oraz po urazach, a także po udarach i w chorobach neurologicznych.

Rehabilitacja dzieci

Rehabilitacja w zaburzeniach wieku rozwojowego, schorzeniach neurologicznych, ortopedycznych, w chorobach genetycznych i po zabiegach chirurgicznych.

Fizjoterapia kobieca

Rehabilitacja kobiet w ciąży, fizjoterapia poporodowa, terapia dna miednicy, terapia rozstępu kresy białej

Rehabilitacja sportowców

Rehabilitacja po urazach, zabiegach chirurgicznych, w stanach przeciążenia mięśni i stawów oraz w przewlekłych zespołach bólowych; odnowa biologiczna.

Oferta dla zestresowanych

Techniki relaksacyjne, ćwiczenia oraz masaże –zmniejszają negatywne skutki długotrwałego stresu. Nauka rozluźniania się. Przywrócenie sił i witalności.

Masaże

Masaż kręgosłupa, masaż limfatyczny a także masaże w bólach pleców, stawów i mięśni. Niwelowanie objawów RZS, rwy kulszowej oraz dyskopatii.

Kinesiotaping

Zmniejszenie bólu, przyspieszenie wchłaniania sińców i obrzęków, stabilizacja stawów oraz wspomaganie korekcji postawy. Rehabilitacja bez bólu!

Fizykoterapia

Zabiegi fizykalne to dobre uzupełnienie rehabilitacji. Są skuteczne w przypadku bólu, stanu zapalnego, podwyższonego napięcia lub osłabienia mięśni.

Oferta dla firm i przedszkoli

Zajęcia grupowe i indywidualne w przedszkolach, szkołach i żłobkach, szkolenia firmowe, terapie i masaże dla pracowników

Chcesz się umówić? Napisz do nas!

Chcesz się podzielić swoją opinią? Skontaktuj się.

Wyślij

Social Media:

Kim jesteśmy:

Jesteśmy zespołem współpracujących ze sobą fizjoterapeutów. Oferujemy kompleksową rehabilitację stacjonarą oraz z dojazdem na terenie Wrocławia [więcej]...

Rejestracja

Godziny pracy rejestracji:

pon-pt 8:00-20:00

Magdalena
rejestratorka
Zamów rozmowę tel.

Zostaw numer telefonu

a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 30min.

Jeśli zostawisz numer w godzinach pracy rejestracji 8:00-20:00 to postaramy się oddzwonić do Ciebie w ciągu 30min. Jeśli wyślesz powiadomienie w weekend lub poza godzinami pracy rejestracji oddzwonimy w kolejnym dniu roboczym.